Lista aktualności
Akcja „Roztoczański Gigant” rozpoczęta!
Wymyśl nazwę dla nowego pomnika przyrody!
Pomnik. Według książkowych definicji jest to dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko architektoniczne wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego. A jeśli zamierzamy upamiętnić piękno naszej polskiej natury?
Do tego służą nam obiekty zwane pomnikami przyrody. Jest to twór szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych. Takich właśnie pomników w naszym kraju jest ponad 36 tysięcy1. Na terenie Nadleśnictwa Tomaszów jest ich pięć. Są to źródliska w Potokach i Sołokijach, grupa 23 pomnikowych dębów w Siedliskach, skałki na wzgórzu Wapielnia i powołany w 2018 roku dąb „Aleksander” we wsi Grodysławice. Nadeszła pora na szósty pomnik.
A o jakim pomniku mowa? We wsi Teniatyska (gmina Lubycza Królewska), w oddziale leśnym 215 stoi dąb-olbrzym. Ponad czterysta czterdzieści centymetrów obwodu2 sprawia, że drzewo to dominuje nad okolicą żyznej doliny Sołokiji. Nie jesteśmy obojętni na jego piękno, więc postanowiliśmy zgłosić jego „kandydaturę” jako pomnika przyrody do lokalnej gminy3. Mamy nadzieję, że radni gminy przychylą się do naszej propozycji, a zielona tabliczka z napisem „pomnik przyrody” dumnie zawiśnie na tym roztoczańskim olbrzymie. Zostanie on wtedy objęty prawną ochroną, a także stałym monitorowaniem jego stanu zdrowia. Z uwagi na objęcie ochroną prawa zostanie też na swoim miejscu przez swe sędziwe lata aż do naturalnego rozpadu. Ale do tej chwili upłynie zapewne sporo wody w nieodległej Sołokiji.
Zwracamy się z prośbą do internautów, którym bliskie jest piękno naszej ojczystej przyrody. Pomnik nie ma nazwy! Dowiadywaliśmy się, rozpytywaliśmy, ale nikt nie wie, czy kiedykolwiek to piękne drzewo miało jakąś nazwę. Prosimy więc Was o to, byście na naszym fanpage nadleśnictwa na portalu facebook, pod informacją o akcji (link tutaj) podawali propozycje nazwy dla roztoczańskiego giganta!
Na propozycje czekamy do 15 sierpnia 2019 roku. Spośród najbardziej popularnych propozycji wybierzemy najciekawszą, tą która oddaje zarówno szacunek potędze przyrody, jak i będzie związana z Roztoczem i jego historią. Autora wybranej przez nas propozycji uhonorujemy wspaniałym upominkiem!
Nie czekaj, być może Twoja propozycja będzie tą najlepszą! Czekamy na Wasze komentarze!
1Dane GUS „Ochrona Środowiska 2018”
2Pomiaru obwodu dokonuje się na tzw. wysokości pierśnicy, czyli 1,3 metra od ziemi.
3Od 2009 roku organem właściwym do ustanawiania pomników przyrody jest Rada Gminy lub Miasta.