Lista aktualności Lista aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 2019

Dla nas leśników ta wspaniała rocznica to bardzo ważne święto.

Podczas tych podniosłych chwil celebrujemy nie tylko Niepodległą Ojczyznę, ale wspominamy też wszystkich leśników, którzy walczyli o Polskę, często płacąc najwyższą cenę. Z tych właśnie powodów my, tomaszowscy leśnicy, zawsze aktywnie włączamy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

 

Świętować zaczęliśmy już w niedzielę, dziesiątego listopada. To właśnie w tym dniu, o godzinie dziewiętnastej w Leśnym Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości zapłonął Ogień Niepodległości. Płomień, przywieziony aż z Kostiuchnówki1 na Ukrainie. Pomimo dość niepewnej pogody w Leśnym Arboretum zgromadziło się mnóstwo ludzi, w tym burmistrz Tomaszowa Wojciech Żukowski, poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, delegacja z Wasylkowa na Ukrainie (miasta partnerskiego Tomaszowa), a także mnóstwo harcerzy i mieszkańców miasta. Przy płonącym ognisku długo śpiewaliśmy patriotyczne pieśni przy akompaniamencie zespołu „Tomaszowiacy”. Cieszymy się, że kolejna już edycja Ognia Niepodległości cieszy się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa, które pomimo przelotnych opadów deszczu postanowiło licznie wspomóc leśników śpiewem.

 

W poniedziałek 11 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości. Tradycyjnie, w Tomaszowie Lubelskim delegacja tomaszowskich leśników pod wodzą nadleśniczego złożyła wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Leśnicy z Nadleśnictwa Tomaszów obecni też byli na uroczystościach w innych miejscowościach regionu, m.in. w Lubyczy Królewskiej, Bełżcu, Podhorcach, Tarnawatce i Krynicach.

Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie z mieszkańcami regionu brać udział w tak wspaniałej chwili, jaką jest 101 rocznica Odzyskania Niepodległości. Dla nas, tomaszowskich leśników, punktem honoru jest zarówno aktywne uczestnictwo w Narodowym Święcie Niepodległości, jak i dbałość o historię i tradycję naszej Ojczyzny. Mamy nadzieję, do zobaczenia za rok!

1 Kostiuchnówka (lub Kościuchnówka) – miejsce bitwy Legionów Polskich z rosyjskim XLVI Korpusem Armijnym w dniach 4-6 lipca 1916 roku. Polscy harcerze z istniejącego tam Centrum Dialogi pobierają „Ogień Niepodległości”, który przywożą do naszego kraju by zapłonął na mogiłach, m.in. na Grobie Nieznanego Żołnierza.