Asset Publisher Asset Publisher

Wyjazd szkoleniowy

Szkolenia to w zawodzie leśnika niezwykle istotna sprawa. Zobacz, gdzie tym razem szkolili się tomaszowscy leśnicy!

Koniec sierpnia to w miarę spokojny czas w całorocznym rytmie pracy leśnika.  Dlatego tomaszowscy leśnicy, głównie pracownicy terenowi postanowili w tym czasie zorganizować szkolenie na północy Polski, w gościnnych nadleśnictwach Pisz i Białowieża. Program szkolenia powiązany był z zagadnieniami  zagospodarowania terenów poklęskowych. Dlaczego akurat taka tematyka?  Wszyscy pamiętamy jeszcze klęskę okiści z lat 2012-2013, i nasze doświadczenia z tym związane. Ostatnio swoją obecność w tomaszowskich lasach coraz mocniej sygnalizuje kornik ostrozębny, a nadleśnictwa z północy naszego kraju mają ogromne doświadczenia w walce z kornikami.

31 sierpnia tomaszowscy leśnicy szkolenie zaczęli od wizyty w nadleśnictwie Pisz. Po krótkiej prezentacji zwiedzili tereny Lasu Ochronnego „Szast”, gdzie w 2002 roku huragan zniszczył całkowicie istniejący tam drzewostan. Leśnicy z Pisza postanowili 475 ha zniszczonego lasu pozostawić sukcesji naturalnej, i właśnie rezultaty tego eksperymentu mogli zobaczyć pracownicy nadleśnictwa Tomaszów.

Pierwszego września grupa udała się do Nadleśnictwa Białowieża, gdzie nastąpiło omówienie specyfiki i charakteru puszczańskiej gospodarki leśnej. Nasi leśnicy mieli też okazję zapoznać się z problemami dotyczącymi walki z kornikiem drukarzem. Zwiedzili również muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, a także Obszar Ochrony Ścisłej Parku.

Szkolenia to nie tylko idealna droga do rozbudowania fachowej wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także okazja do poznawania historii swojego kraju. W drodze powrotnej uczestnicy szkolenia mieli sposobność odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedzili także Wólkę Radzymińską, gdzie rozegrały się kluczowe wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Tam właśnie I Batalion 28 Pułku Piechoty, pod dowództwem porucznika Pogonowskiego, kontratakiem zatrzymał Rosjan, co było momentem przełomowym Bitwy Warszawskiej.

Dziękujemy pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego oraz nadleśnictw Pisz i Białowieża za spotkanie, wymianę doświadczeń i poświęcenie czasu tomaszowskim leśnikom. Dzięki takim wyjazdom szkoleniowym możemy wszyscy doskonalić swoją wiedzę, korzystając z doświadczeń innych.