Asset Publisher Asset Publisher

Listopadowy dzień

Co ma wspólnego Dzień Niepodległości, Józef Piłsudski i tomaszowscy leśnicy? Dowiedz się czytając artykuł!

Jedenasty listopad to dla nas, Polaków, data szczególna. W tym właśnie jesiennym dniu obchodzimy Święto Niepodległości. Po stu dwudziestu trzech latach zaborów, nasz kraj w końcu odzyskał niepodległość. Jest to w zasadzie data umowna, usankcjonowana prawnie dopiero w 1937 roku, gdyż odzyskanie niepodległości było stopniowym procesem, trwającym przez pewien czas. Formalnie Polska odzyskała niepodległość 7 października wraz z jej ogłoszeniem przez Radę Regencyjną, ale 11 listopad to data o wiele bardziej znacząca, z uwagi na zbieg kilku okoliczności. W tymże dniu podpisano rozejm w Compiegne, kończący I Wojnę Światową, Polacy w pełni uświadomili sobie fakt odzyskania niepodległości, co wywołało gwałtowną eksplozję entuzjazmu wśród społeczeństwa… A trzecim ważnym wydarzeniem było przybycie z Magdeburga Józefa Piłsudskiego, późniejszego Naczelnika Państwa.

Właśnie ta osoba Marszałka jest zarówno dla mieszkańców Tomaszowa, jak i tomaszowskich leśników postacią szczególną. Józef Piłsudski bywał w tej okolicy dwukrotnie. Pierwszy raz, jeszcze pod zaborami, gdy uciekł z więzienia w Petersburgu. Szukając bezpieczeństwa w zaborze austriackim, tu właśnie przekroczył granicę Galicji. O wiele ważniejsza jest druga wizyta Marszałka w Tomaszowie, która była wielką uroczystością związaną z obchodami zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 roku.

20 marca 1921 roku Józef Piłsudski przybył do Tomaszowa w celu wizytacji stacjonujących tu oddziałów kawalerii, a także poświęcenia i dekoracji sztandaru 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 1. Pułku Ułanów Krechowieckich orderem Virtuti Militari. Msza polowa, poświęcenie oraz kończąca uroczystości defilada kawalerzystów odbyła się w najbliższym sąsiedztwie obecnego budynku nadleśnictwa Tomaszów. W miejscu trybuny honorowej znajduje się postument, przy którym do dziś odbywają się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Oczywiste jest, że uczestniczą w nich także tomaszowscy leśnicy.

Józef Piłsudski witany przez burmistrza A. Krzyżanowskiego (fot. archiwum Miejskiej Bibioteki Publicznej w Tomaszowie Lub.)

W tym roku obchodziliśmy już dziewięćdziesiątą ósmą rocznicę odzyskania niepodległości. Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczęte zostały uroczystym podniesieniem flagi państwowej na placu przed sejmikiem powiatowym. Następnie miały miejsce uroczystości religijno-patriotyczne, zakończone mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa. Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na przemarsz ulicami miasta, w celu złożenia kwiatów na pomniku upamiętniającym wizytę Marszałka. Tam właśnie, przedstawiciele urzędów i władz samorządowym, placówek oświatowych, organizacji społecznych, kombatanci, a także dzieci i młodzież tomaszowskich szkół złożyły okolicznościowe kwiaty i wieńce. Jeden z nich, w imieniu wszystkich pracowników Nadleśnictwa Tomaszów, złożyła delegacja tomaszowskich leśników.