Wydawca treści Wydawca treści

Leśne Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Leśne Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległości jest leśnym obiektem o charakterze turystyczno-edukacyjno-rekreacyjnym. Zlokalizowany jest przy budynku Nadleśnictwa Tomaszów stanowiąc kompleksowe uzupełnienie istniejącej bazy edukacyjnej nadleśnictwa. Arboretum jest ściśle związane z historią Polski. W miejscu gdzie powstało niecałe sto lat temu bohaterscy ułani odbierali hołdy za swoje męstwo w bitwie pod Komarowem w 1920 r. z rąk samego Józefa Piłsudskiego. Miejsce tak zapomniane przez długi czas rozkwitło na nowo by służyć mieszkańcom Tomaszowa Lubelskiego jak i turystom.

Oficjalne otwarcie w 2018 roku Leśnego Arboretum zgromadziło wielu gości

Obiekt zajmuje powierzchnię ok. 8 ha i zachowuje leśny charakter lasów Roztocza, stanowi część uroczyska Siwa Dolina. Arboretum zostało wyposażone w utwardzone i oświetlone alejki (o łącznej długości ok. 2 km) oraz obsadzone różnymi gatunkami drzew i krzewów. Na terenie tego wyjątkowego obiektu znajdują się elementy nawiązujące do historii regionu - Krzyż Niepodległości, pomniki-popiersia: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Padarewskiego i Romana Dmowskiego oraz drewniana kapliczka św. Jana Gwalberta, patrona leśników. Częścią arboretum jest też ogród dendrologiczny, który gromadzi ponad 70 gatunków roślin pochodzących z różnych stron świata.

Jeden z pomników w Arboretum, przedstawiający Józefa Piłsudskiego

Leśne Arboretum 100-lecia Odzyskania Niepodległościu już od momentu swojego otwarcia w listopadzie 2018 roku cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród turystów pragnących ruszyć szlakiem roztoczańskiej historii, jak i okolicznych mieszkańców którzy w cieniu drzew pragną spędzić mile swój czas wolny. Organizowane są tu też zawody biegaczy, często można spotkać ludzi uprawiających nordic walking. W trakcie roku szkolnego w Leśnym Arboretum pojawiają się wycieczki uczniów pragnących przyswoić sobie wiedzę zarówno historyczną, jak i przyrodniczą.

 

Leśne Arboretum to niezwykle malownicze miejsce, warte odwiedzenia!