Asset Publisher
Szacowanie szkód łowieckich
Szacowanie szkód łowieckich
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.2018.2033 z późń. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych (Dz.U. nr 2019, poz.776).
Zgłoszenie szkody łowieckiej:
Wnioski o szacowanie szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych poszkodowani składają do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
„za uprawę rolną uznaję się, każdą uprawę prowadzoną na gruncie rolnym stanowiącą efekt działalności ludzkiej i powiązaną ściśle z produkcyjną funkcją gruntu”
Właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zwany dalej „poszkodowanym”, zgłasza ją, składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o szacowanie szkód łowieckich:
1) w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia;
2) w przypadku szkody wyrządzonej przez dziki na łąkach i pastwiskach:
- poza okresem wegetacyjnym – w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji,
- w okresie wegetacyjnym – w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia.
Postępowanie dotyczące szacowania wstępnego (oględzin) i ostatecznego odbywa się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16.04.2019 r. „w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych”.
Wniosek o szacowanie szkód powinien zawierać:
- Imię i nazwisko albo nazwę, adres zamieszkania lub adres siedziby, nr telefonu (najlepiej komórkowego) lub adres mailowy właściciela lub posiadacza gruntów,
- Miejsce wystąpienia szkody (obręb ewidencyjny - miejscowość, nr działki ewidencyjnej),
- Rodzaj uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Wniosek należy złożyć osobiście w sekretariacie Nadleśnictwa Tomaszów lub wysłać pocztą (adres: Pasieki, ul. Mickiewicza 1, 22-600 Tomaszów Lubelski) albo mailem (tomaszow@lublin.lasy.gov.pl).
Przyporządkowanie działki do obwodu łowieckiego można określić na mapie Banku Danych o Lasach (link - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy), gdzie na pasku dolnym z prawej strony należy otworzyć ikonę „Mapy BDL” i włączyć mapę „Mapa łowiectwa”.