Zanocuj w tomaszowskich lasach!

Chcesz przeżyć chwile sam na sam z roztoczańską przyrodą?

 

Powitać las o świce, usłyszeć poranny koncert ptaków? A może popatrzeć w rozgwieżdżone niebo wśród cienistych jodłowych olbrzymów? Chcesz przeżyć przygodę w tomaszowskich lasach?

Od 1 maja będzie to możliwe!

 

Specjalnie dla Ciebie uruchamiamy w Nadleśnictwie Tomaszów program "Zanocuj w lesie"! Spakuj namiot, przygotuj hamak i wyrusz na Roztocze, na zielony szlak! Zanocuj w naszych lasach!

Przygotowaliśmy dla Ciebie aż cztery obszary, w których dozwolone jest biwakowanie w lesie. Każdy z tych obszarów jest inny, każdy charakteryzuje się różnym dostępem do infrastruktury, inną szatą roślinną i różnym natężeniem ruchu turystycznego.

A jakie to obszary?

 

OBSZAR 1 - Siwa Dolina Powierzchnia 466,91 ha

Okolica znana i lubiana nie tylko przez spacerowiczów, ale także przez biegaczy i narciarzy biegowych. Okolica znana ze swoich urokliwych wyżynnych borów mieszanych, gdzie drzewostan stanowią sosny, buki, świerki i jodły. W samym środku obszaru "Siwa Dolina" znajdziesz miejsce postoju pojazdów, gdzie możesz zostawić samochód. Przylega do niego pole biwakowe z wyznaczonym miejscem do rozpalenia ogniska, więc nie musisz długo szukać miejsca, gdzie przygotujesz śniadanie! Obszar przylega bezpośrednio do miasta Tomaszów Lubelski, więc będziesz mieć blisko do sklepu jeśli zechcesz zaopatrzyć się w świeże bułki czy wysłać pocztówkę do przyjaciół na poczcie!

OBSZAR 2 - Potok Powierzchnia 263,05 ha

Ta okolica jest już mniej odwiedzana przez spacerowiczów, jednak biegną przez nią szlaki turystyczne i znajduje się relatywnie blisko cywilizacji. Oprócz drzewostanów sosnowych znajdują się tu stare, cieniste bory jodłowe i świerkowe, co sprawia że jest to naprawdę piękne miejsce pod względem przyrodniczym. Tu także znajdziesz miejsce postoju pojazdów wraz z wyznaczonym miejscem na rozpalenie ogniska!

 

OBSZAR 3 - Piecyki Powierzchnia 318,36 ha

Obszar położony pomiędzy wsiami Werechanie i Pawłówka jest jeszcze dość nieznany szerszej turystyce, ale znajduje się w nim nasza najnowsza ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Werechanie", więc możecie spotkać tu turystów, szczególnie w ciepłe letnie weekendy. Lasy tego obszaru stanowią żyzne lasy liściaste, głównie grądy i buczyny. Na początku ścieżki, przy wiacie znajdziesz wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska, jednakże miejsce gdzie możesz zostawić samochód jest oddalone od obszaru biwakowania, więc jeśli postaraj się nie zapomnieć latarki, bo czeka Cię spory spacer do auta!

OBSZAR 3 - Sojnica Powierzchnia 461,50 ha

To miejsce dla wytrawnych i doświadczonych bushcrafterów. Okolica dziewicza pod względem turystycznym, prawdziwa turystyczna Terra Incognita. Gęste i wspaniałe buczyny sprawią, że pokochasz Sojnicę od pierwszego wejrzenia. Ale uważaj. W Sojnicy nie ma łatwo. Nie ma tu ani wyznaczonego miejsca na samochód, więc czeka Cię długi spacer. Nie wyznaczyliśmy tu też żadnego miejsca na ognisko, więc zdany jesteś tylko na suchy prowiant. Pisaliśmy już, że to teren tylko dla prawdziwych ekspertów przetrwania? ;)

Interesują Cię szczegółowe mapy?

Dokładną loklizację znajdziesz tutaj: Mapa Banku Danych o Lasach (z menu na dole wybierz "Mapy BDL -> mapa zagospodarowania turystycznego)

Aplikację mBDL na Androida znajdziesz też w sklepie Google, a jeśli korzystasz z iPhone, aplikację znajdziesz tutaj

Aplikacja mBDL jest bezpłatna i warto ją mieć na swoim smartfonie!

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru - link
  2. Informacjami, gdzie są wyznaczone miejsca do rozpalenia ogniska. Miejsca te nie są zaopatrywane w drewno, więc należy  je przynieść ze sobą.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy cel Twojej wyprawy nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Listę powierzchni na których będą w w tym roku objęte czasowymi zakazami wstępu znajdziesz tutaj: link
  6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu!
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę Nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza dostępnego tutaj oraz przesłanie go na adres koordynatora: karol.janczuk@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Tomaszów:

Karol Jańczuk

karol.janczuk@lublin.lasy.gov.pl

tel: 691 760 682

Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej programu "Zanocuj w lesie". Zajmie to tylko kilka chwil, a pomoże nam modyfikować program w stronę lepszego dostosowania do Waszych potrzeb!

Link do ankiety

Nadleśnictwo tomaszów przystąpiło do Programu "Zanocuj w lesie", kóry powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pod nazwą "Zanocuj w lesie".